Drodzy Uczniowie!

Przypominam że jesteśmy w stałym kontakcie meilowym, wszystkie informacje odnośnie teorii i zajęć praktycznych otrzymujecie od osób wyznaczonych przeze mnie w każdej z  grup. Otrzymałam od Was już wiele wiadomości z rozwiązaniami zadań które otrzymaliście. W przyszłym tygodniu podam kolejne materiały do wspólnej pracy. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia,

mgr inż. Agnieszka Niemas  

 

 

Nieco wcześniej niż zwykle, bo 19. 06. 2019r.  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Upragnione wakacje nadeszły. Dyrektor podziękował wszystkim za  trud i zaangażowanie w tym mijającym roku szkolnym i życzył bezpiecznych wakacji.

Tym razem były także szczególne podziękowania dla pani Marii Duszy, odchodzącej na zasłużona  emeryturę. Nic bez Pani nie będzie już takie samo…Dziękujemy.

 

 

Uroczyste zakończenie

roku szkolnego rozpocznie się

19.06.2019r. uroczystą mszą świętą

o godzinie 830 w kościele parafialnym w Bystrej. 

 

Uroczystości wraz z rozdaniem świadectw

odbędą się w budynku szkoły  o godz. 1000

 

 

 

 
Na cmentarzu rakowickim w Krakowie pochowano wybitnych Polaków zasłużonych dla Ojczyzny . w ramach rocznicowego roku Odzyskania Niepodległości przez Polskę młodzież naszej szkoły wzięła udział w wycieczce edukacyjnej gdzie jednym z elementów wyjazdu był sentymentalny spacer wśród nekropoli polskich bohaterów. Sylwetki tych postaci przybliżala nauczycielka historii p. Marta Piecuch.
 

 

 

6 czerwca 2019r. odbył się finał konkursu ogólnopolskiego ,,Do Broni! Postawy i losy ziemian podczas II wojny światowej” nie obyło się bez naszej obecności. Konkurs zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Kraków , OBEN IPN – Kraków, oraz OBEN IPN – Poznań. Gala finałowa odbyła  się w dworze  Antoniego i Elżbiety Potockich  w Olszy w Krakowie.
Całe spotkanie prowadził Rafał Slaski z Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego  w Krakowie z Fundacji im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie. W uroczystości wzięli udział również  i wygłosili kilka słów do zgromadzonej młodzieży wraz z opiekunami małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, dyrektor  IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, dr Agata Wolska z Fundacji im. Zofii i Jana Włodków oraz dr Marcin Chorązki, koordynator konkursu z krakowskiego IPN.
Obecna również była Amelia Dunin, działaczka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, laureatka tytułu Świadek Historii oraz dr Janusz Kamocki ps. „Mamut”, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Małopolska.
 
Do projektu zgłosiło się w sumie 87 szkół.                                                                               
Komisje wojewódzkie wyłoniły 63 finalistów, razem 133 uczniów, którzy 27 maja i 6 czerwca prezentowali swoją pracę przed ogólnopolskimi komisjami.
Klaudia Myśliwy uzyskała tytuł finalisty etapu ogólnopolskiego.
Gratulujemy sukcesu Klaudii i P. Marcie Piecuch nauczycielowi historii.
 
 

 

 

 

Klaudia Myśliwy zajęła I miejsce w  etapie wojewódzkim w konkursie ogólnopolskim ,, Do Broni!. Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej.”

W kategorii wiekowej szkół ponadpodstawowych i kategorii merytorycznej prace pisemne.

Bohaterem pracy był Bolesław Wieniawa Długoszowski ułan II RP, adiutant Józefa Piłsudskiego oraz wybitny  dyplomata.

Praca powstała pod kierunkiem nauczyciela historii p. Marty Piecuch.

Gratulujemy.

 

 

27 maja Klaudia Myśliwy walczyła w etapie ogólnopolskim,, Do Broni!. Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej.” Jej zadaniem było zaprezentowanie komisji konkursowej bohatera swej pracy a był nim Wieniawa Długoszowski oraz musiała odpowiedzieć na pytania komisji. Wraz z nauczycielem historii p. Martą Piecuch Klaudia przygotowała prezentację pracy  .

Teraz czekamy na wyniki

 

 

14 czerwca 2019r. młodzież naszej szkoły wraz z p. Martą Piecuch udała się na wycieczkę edukacyjną do stolicy Wielkopolski. Poznań przywitał nas gorąco -słońce w pełni operowało promieniami ale to nie przeszkodziło nam w zwiedzaniu miasta. Nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do archikatedry na Ostrowie Tumskim. Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski Mieszka I Bolesława Chrobrego oraz jest prawdopodobnie miejscem chrztu Mieszka I.
Na poznańskim rynku oprócz zwiedzania zabytków zwiedziliśmy również stoiska wystawców bowiem odbywał się słynny jarmark świętojański a na nim odbywały się gry, zabawy można było skosztować  smakołyków w tym słynnego rogala świętomarciński szczycącego się chronionym oznaczeniem geograficznym. Na innych stoiskach było  rękodzieło i ozdoby z różnych stron świata.
Na koniec naszego pobytu w Poznaniu udaliśmy się na Cytadelę czyli Fort Winiary. Jest to centralny fort w strukturze poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań położony na Wzgórzu Winiarskim w Poznaniu. Był największym fortem artyleryjskim w Europie. W 2008 uznany został przez prezydenta RP, w ramach historycznego zespołu miasta Poznania, jako pomnik historii. Na terenie Cytadeli jest 8 cmentarzy w tym Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, pomniki ofiar II wojny w tym Hiroszimy 2 muzea Uzbrojenia i Armii Poznań, obiekty forteczne, rozarium oraz park.
Po dniu wrażeń trzeba było wracać do domu .
 

 
Po raz kolejny nasza uczennica z klasy I technikum architektury krajobrazu, Sylwia Klimek, stanęła na podium. Tym razem zdobyła wyróżnienie za komplet fotografii prezentowanych na  X jubileuszowym Konkursie Osobliwości Ziemi Gorlickiej organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach. Niedawno, Sylwia zdobyła także wyróżnienie w konkursie interdyscyplinarnym im. W. Pola za oryginalne rysunki pokazujące osobliwości Ziemi Gorlickiej. Warto także wspomnieć, że jest ona zwyciężczynią konkursu fotograficznego ogłoszonego przez Sieć Szkół Rolniczych - jej fotografie były najlepsze spośród 56 szkół zgłoszonych do konkursu.
 

 

 

 

 

Strona 1 z 7

BYSTRA WEATHER

 
 
 
 

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

Adam Mickiewicz