14 czerwca 2019r. młodzież naszej szkoły wraz z p. Martą Piecuch udała się na wycieczkę edukacyjną do stolicy Wielkopolski. Poznań przywitał nas gorąco -słońce w pełni operowało promieniami ale to nie przeszkodziło nam w zwiedzaniu miasta. Nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do archikatedry na Ostrowie Tumskim. Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski Mieszka I Bolesława Chrobrego oraz jest prawdopodobnie miejscem chrztu Mieszka I.
Na poznańskim rynku oprócz zwiedzania zabytków zwiedziliśmy również stoiska wystawców bowiem odbywał się słynny jarmark świętojański a na nim odbywały się gry, zabawy można było skosztować  smakołyków w tym słynnego rogala świętomarciński szczycącego się chronionym oznaczeniem geograficznym. Na innych stoiskach było  rękodzieło i ozdoby z różnych stron świata.
Na koniec naszego pobytu w Poznaniu udaliśmy się na Cytadelę czyli Fort Winiary. Jest to centralny fort w strukturze poligonalnych umocnień Twierdzy Poznań położony na Wzgórzu Winiarskim w Poznaniu. Był największym fortem artyleryjskim w Europie. W 2008 uznany został przez prezydenta RP, w ramach historycznego zespołu miasta Poznania, jako pomnik historii. Na terenie Cytadeli jest 8 cmentarzy w tym Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej, pomniki ofiar II wojny w tym Hiroszimy 2 muzea Uzbrojenia i Armii Poznań, obiekty forteczne, rozarium oraz park.
Po dniu wrażeń trzeba było wracać do domu .
 

 

BYSTRA WEATHER

 
 
 
 

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

Adam Mickiewicz