W dniu 2 października 2013r. uczniowie klasy IV odbyli wyjazd edukacyjny w ramach programu "Wzmocnienie kompetencji kluczowych w zakresie inicjatywności i przedsiębiorczości wśród uczniów szkół rolniczych w Polsce - CEKIN", którego są uczestnikami.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta uczniów w Zagrodzie  Maziarskiej w Łosiu.  Uczniowie zapoznali się z tradycyjną architekturą i wyposażeniem domu łemkowskiego – chyżą, dowiedzieli się, czym trudnili się mieszkańcy ziemi gorlickiej, a także usłyszeli fascynującą historię wsi Łosie i maziarstwa- łemkowskiego ludowego przemysłu destylacji ropy naftowej i handlu jej produktami.

Drugim punktem wyjazdu były ogrody zmysłów inaczej nazywane ogrodami sensorycznymi w Muszynie. Obiekt ten został współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Ogród powstał, aby poszerzyć ofertę turystyczną miejscowości Muszyna, łącząc walory: krajobrazowe, lecznicze, turystyczne, kulturowe oraz geograficzne. Ogród zmysłów został podzielony na kilka stref: zapachową, dźwiękową, dotykową, smakową oraz strefę zdrowia. Uczniowie  zapoznali się z wielkim zainteresowaniem z kolejnymi strefami. Podziwiali zastosowane rośliny, technologie, a także poćwiczyli w siłowni na świeżym powietrzu podziwiając panoramę Muszyny.

Kolejnym punktem wycieczki był wyjazd na Jaworzynę Krynicką (1114 m). Jaworzyna Krynicka jest ciekawym i inspirującym miejscem turystycznym- ośrodkiem narciarskim, węzłem szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Na wierzchołek góry uczniowie  wyruszyli z doliny Czarnego Potoku koleją gondolową.Na szczycie młodzież podziwiała panoramę, która obejmuje cały horyzont, a także przeszli się szlakiem, fragmentem ścieżki przyrodniczej do schroniska PTTK oraz odwiedzili Muzeum Turystyki Górskiej. W muzeum zobaczyli interesującą ekspozycję poświęconą historii turystyki Beskidu Sądeckiego.

Ostatnim punktem wycieczki była miejscowość uzdrowiskowa Krynica. Młodzież spacerując z przewodnikiem głównymi ulicami, usłyszeli historię Krynicy i zobaczyli najciekawsze miejsca: Łazienki Borowinowe, pijalnię wód mineralnych, stary dom zdrojowy, muszlę koncertową, pomnik Adama Mickiewicza i Nikifora Krynickiego.

 

 

BYSTRA WEATHER

 
 
 
 

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

Adam Mickiewicz