Tradycyjne specjały wielkanocne
 
Pragniemy przedstawić Państwu konkursowe potrawy wielkanocne uczniów naszego technikum.  Receptury na nie często pochodzą od  ich pradziadków, a przekazane kolejnym pokoleniom cieszą się wciąż uznaniem. Chętnie sięgamy po nie, pielęgnując w ten sposób tradycje rodzinne. Życzymy Państwu smacznego i wszystkiego dobrego na Wielkanoc. 
 
Pascha wielkanocna
 
Składniki :
1 kg dobrej jakości tłustego twarogu
pół kostki masła
3 jaja
pół szklanki rodzynek lub żurawiny
pół szklanki mieszanki orzechów i migdałów
1 szklanka cukru
1 cytryna lub pomarańcza
1 cukier waniliowy (z prawdziwą wanilią)
kilka kropli olejku migdałowego
 
Sposób przygotowania paschy:
 
Rodzynki namoczyć we wrzątku i odstawić na pół godziny. Twaróg zmielić przez maszynkę, można też przetrzeć przez sito. Dodać miękkie masło i utrzeć z cukrem , cukrem waniliowym na puszystą masę .Następnie cały czas ucierając dodawać po 1 żółtku . Gdy masa będzie puszysta dodać zmielony twaróg, olejek migdałowy, rodzynki, skórkę z cytryny lub pomarańczy (wcześniej sparzonej wrzątkiem) oraz  orzechy . Zmiksować. Masę na paschę wielkanocną przełożyć do formy na babkę lub miseczki (wcześniej wyłożyć gazą). Docisnąć masę serową do brzegów naczynia, przycisnąć z góry  talerzem, obciążyć i odstawić do lodówki na przynajmniej całą noc.
 
 
 
 
 
Kołacz z serem
Składniki:
 
Rozczyn
0,5 l mleka
5 dag drożdży
1 łyżka cukru
100 g mąki
szczypta soli
 
Ciasto
900g  mąki
15 dag margaryny
4 jajka
Cukier waniliowy
Olejek pomarańczowy
Łyżka rodzynek , skórka pomarańczowa
 
Kruszonka
70 dag twarogu
Cukier waniliowy
Pół szklanki cukru
2  żółtka
 
Sposób wykonania:
Do miski dodajemy pokruszone drożdże, cukier, sól oraz letnie mleko. Całość mieszamy do rozprowadzenia drożdży. Następnie dodajemy mąkę , mieszamy i pozostawiamy do wyrośnięcia.
Gdy rozczyn podwoi swoją objętość dodajemy pozostałą mąkę, roztopioną margarynę oraz żółtka . Wszystko dokładnie mieszamy. Następnie ubijamy białka na sztywną pianę i dodajemy do ciasta. Całość delikatnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Do ciasta dodajemy bakalie, olejek pomarańczowy a następnie przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcia( około 60 min) W tym czasie przygotowujemy blaszki do pieczenia i kruszonkę. Twaróg rozdrabniamy widelcem a następnie mieszamy z cukrem i żółtkami. Blaszki smarujemy tłuszczem i obsypujemy bułką tartą. Piekarnik nastawiamy na 180 C. Gdy ciasto wyrośnie , wykładamy je na blaszkę a następnie posypujemy kruszonką. Pieczemy 1 godz -1,5 godz. w piekarniku bez termo obiegu.
 
 
 
 
Święconka wielkanocna
 
Składniki:
1 litr serwatki
0,5 szkl. wody
2 żółtka
4 łyżki mąki pszennej
3 łyżki śmietany 12%
Łyżka chrzanu
 
Wykonanie:
Serwatkę zagotować ze szczyptą soli. W połowie szklanki wody wymieszać żółtka , śmietanę oraz mąkę. Wlać do gotującej się serwatki intensywnie mieszając. Zagotować, dodać chrzan . Doprawić solą i pieprzem. Święconkę podawać z kiełbasą oraz jajkiem.
 
 

Alternative flash content

Requirements

BYSTRA WEATHER

 
 
 
 

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

Adam Mickiewicz