,,Kamienie Pamięci.
Nieznany bohater niepodległości”
Gala ogólnopolskiego projektu edukacyjnego w Krakowie
 
24 maja 2018 roku w Hotelu Best Western Premier w Krakowie miał miejsce  finał IX edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci. Nieznany Bohater Niepodległości” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego
 
 
 
 ,,Bystra Górą”
 
Naszą szkołę reprezentowało aż 7 zespołów, które podjęły się zadania upamiętnienia lokalnych bohaterów mających wkład w odzyskanie niepodległości w latach 1914-1918, wkład w obronę granic II Rzeczypospolitej oraz budowę jej struktur w okresie międzywojennym.
 
Żmudnej pracy nad projektem podjęły się tym razem same dziewczyny - Magda ,Klaudia, Beata , Ewa, Basia ,Kasia ,Edyta, Wiktoria, Natalia, Kasia pod opieką nauczyciela historii pani Marty Piecuch
 
 
  Wśród zgłoszonych 78 projektów nasze prace konkursowe portfolia  postaci polegające na odtworzeniu życiorysu, zgromadzenie fotografii, pamiątek, dokumentów, przeprowadzenie wywiadów dotyczyły życia społeczno – politycznego ks. Świeykowskiego, bohatera Gorlic , Wieniawy  Długoszowskiego – adiutanta J. Piłsudskiego, Władysława Długosza polityka i nafciarza Aleksandra Skrzyńskiego – premiera II RP i ministra spraw zagranicznych, Konstantego  Laskowskiego – gorlickiego legionisty.
 
Reprezentantem szkół ponadgimnazjalnych powiatu gorlickiego była nasza szkoła, każda z grup musiała zaprezentować swoje zgromadzone materiały biograficzne i fotograficzne swojego bohatera jak również przygotować w formie plastycznej charakterystyczne momenty z życia wybranych postaci. Na koniec musieli indywidualnie odpowiedzieć na liczne i szczegółowe pytania komisji konkursowej oceniającej cały dorobek zespołu. Komisja konkursowa doceniła nasze zaangażowanie w projekcie i stwierdziła ,, Bystra Górą” te same słowa podły podczas podsumowania gali w obecności wszystkich uczestników i zaproszonych gości jak również w trakcie indywidualnego wręczania statuetek.
 
Uczestnicy gali mieli możliwość obejrzenia wystawy „Ojcowie Niepodległości” oraz eksponatów uzbrojenia i mundurów  przygotowanych przez grupę rekonstrukcyjną. Po krótkiej części oficjalnej, w której zabrali głos przedstawiciele IPN Kraków, oraz pani Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty wystąpił chór prezentujący pieśni wojskowe nastąpiło wręczenie statuetek.
 Każdy z naszych zespołów otrzymał statuetki Kamienie Pamięci oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. 
Podobnie, jak w poprzednich edycjach projektu, każdy bohater zostanie upamiętniony wirtualnym kamieniem na mapie pamięci a ze względu na rok jubileuszowy odzyskania niepodległości jest to nasze kolejne działanie mające na celu budowanie pamięci i postaw patriotycznych wśród młodzieży.
 

 

 

Alternative flash content

Requirements

BYSTRA WEATHER

 
 
 
 

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

Adam Mickiewicz