Praktyki zagraniczne

16 października 2019 roku w siedzibie Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu, uczniowie podsumowali a wśród Nich nasza Perełka z IV klasy Monika Piskor „Staż zawodowy w niemieckich gospodarstwach rolnych” - nr umowy POWERVET-2017-1-PL01-KA102-037164, którego beneficjentem jest Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu oraz, że projekt został dofinansowany w ramach: Projektu Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i zrealizowany na zasadach programu ERASMUS+, przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu ERASMUS+ w Warszawie.
 
 

 

 

Własnie otrzymalismy wiadomość.

Już w marcu !!!! 50 uczniów ZSCKR w Bystrej wyjedzie na miesięczny staż do Grecji. 

 

W okresie wakacyjnym nasi uczniowie Kamil Ząbik i Seweryn Dudek odbywali staże zawodowe w Niemieckim Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej w Nienburgu. To już kolejny rok, kiedy to nasi uczniowie oprócz podszkolenia języka i umiejętności mogą zwiedzić np. fabrykę samochodów i nieco odpocząć.

Wyjazd odbył się w ramach projektu pt.: „Kształcenie praktyczne w licencjonowanych gospodarstwach rolnych Dolnej Saksonii”. Staże realizowane są  w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia  zawodowego” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza  E3dukacja Rozwój.

Praktyki, które odbyli nasi uczniowie: Edyta Kozak, Sabina Szymczyk i Mateusz Wójcik odbywały się na terenie Dolnej Saksonii w dniach 27.06 – 29.09. 2015 r.

 

 - W pierwszym tygodniu przebywaliśmy w ośrodku szkoleniowym w Denla. Tam trwały intensywne kursy doskonalące znajomość języka niemieckiego oraz obsługi maszyn rolniczych. Oprócz nauki, był to czas na zwiedzanie okolic. Byliśmy na różnego rodzaju wycieczkach krajoznawczych czy różnych firmach m.in. w fabryce Volkswagena – relacjonuje Mateusz Wójcik, uczeń kl. IV Technikum Architektury Krajobrazu.

 

 Już od  3. Lipca trafiliśmy do różnych miejsc, gdzie mieliśmy odbywać praktyki.

 

- Były to szkółki roślin ozdobnych, gospodarstwa rolne, hotele, kawiarnie – mówi Edyta Kozak – ja pracowałam w hotelu. Zajmowałam się  niemal wszystkim – począwszy od gotowania, sprzątania do pomocy biurowej właściciela.

 

Sabina Szymczyk pracowała w gospodarstwie ogrodniczym. Zobaczyliśmy jak wygląda praca w niemieckim gospodarstwie, jak wygląda życie codzienne, bo przecież u nich mieszkaliśmy – dodaje Sabina.

 

Po koniec praktyk pojechaliśmy na cały dzień do Haide-Parku w Scholtan. Było to takie miłe pożegnanie  z Niemcami, gospodarzami, kolegami z którymi się zaprzyjaźniliśmy.

 

Była to dla nas doskonała szkoła życia. Pozostały nam miłe wspomnienia.

 

Edyta, Mateusz, Sabina

 

 

 

Miriam Oduncu, Anna Haluch, Marcin Górski,Szymon Czerwień i Szymon Górski odbyli czterotygodniowe praktyki w Szwajcarii. Pracowali przy zbiorze truskawek i rabarbaru. Niektórzy zajmowali się też wysadzaniem i pieleniem roślin doniczkowych.

 

- Mieszkaliśmy w Therwil, razem z uczniami z ZSCKR w Nowosielcach, opiekunami i pracownikami  sezonowymi z Polski. Mieliśmy więc doskonałą opiekę i towarzystwo – wspomina Marcin.

 

Szwajcaria jest pięknymi czystym krajem, o czym przekonali się nasi uczniowie.

 

- Mieliśmy sporo pracy ale też mogliśmy się wiele nauczyć – dodaje Miriam.

 

- Poznaliśmy nowy kraj, nowe obyczaje nieco odmienną kulturę. Mnóstwo ciekawych ludzi – dodaje Anna Haluch -w weekendy, kiedy było więcej czasu dla siebie poznawaliśmy okolicę. Byliśmy w przepięknym, zabytkowym miasteczku Basel, spacerowaliśmy nad Renem, a nawet wybraliśmy się nad Jezioro Genewskie .

 

Zagraniczne praktyki to już tradycja w Zespole Szkół w Bystrej. Oprócz Szwajcarii, uczniowie byli także w Niemczech i Holandii.

 

 

Strona 1 z 2

BYSTRA WEATHER

 
 
 
 

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

Adam Mickiewicz