Praktyki zagraniczne

W ramach projektu Erasmus + uczniowie naszej szkoły wyjechali na miesięczną praktykę do Grecji, gdzie pojęli pracę na terenie hotelu Delphi Beach w miejscowości Eratini. Oprócz pracy poznają kulturę, historię, kuchnię i przyrodę tego śródziemnomorskiego kraju. Po pracy relaksują się na plaży, nad basenem, na spacerach wzdłuż brzegu Morza i grach towarzyskich.

 

 

 

 

 

16 października 2019 roku w siedzibie Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu, uczniowie podsumowali a wśród Nich nasza Perełka z IV klasy Monika Piskor „Staż zawodowy w niemieckich gospodarstwach rolnych” - nr umowy POWERVET-2017-1-PL01-KA102-037164, którego beneficjentem jest Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu oraz, że projekt został dofinansowany w ramach: Projektu Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i zrealizowany na zasadach programu ERASMUS+, przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu ERASMUS+ w Warszawie.
 
 

 

 

Własnie otrzymalismy wiadomość.

Już w marcu !!!! 50 uczniów ZSCKR w Bystrej wyjedzie na miesięczny staż do Grecji. 

 

W okresie wakacyjnym nasi uczniowie Kamil Ząbik i Seweryn Dudek odbywali staże zawodowe w Niemieckim Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej w Nienburgu. To już kolejny rok, kiedy to nasi uczniowie oprócz podszkolenia języka i umiejętności mogą zwiedzić np. fabrykę samochodów i nieco odpocząć.

Wyjazd odbył się w ramach projektu pt.: „Kształcenie praktyczne w licencjonowanych gospodarstwach rolnych Dolnej Saksonii”. Staże realizowane są  w ramach projektu systemowego „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia  zawodowego” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza  E3dukacja Rozwój.

Praktyki, które odbyli nasi uczniowie: Edyta Kozak, Sabina Szymczyk i Mateusz Wójcik odbywały się na terenie Dolnej Saksonii w dniach 27.06 – 29.09. 2015 r.

 

 - W pierwszym tygodniu przebywaliśmy w ośrodku szkoleniowym w Denla. Tam trwały intensywne kursy doskonalące znajomość języka niemieckiego oraz obsługi maszyn rolniczych. Oprócz nauki, był to czas na zwiedzanie okolic. Byliśmy na różnego rodzaju wycieczkach krajoznawczych czy różnych firmach m.in. w fabryce Volkswagena – relacjonuje Mateusz Wójcik, uczeń kl. IV Technikum Architektury Krajobrazu.

 

 Już od  3. Lipca trafiliśmy do różnych miejsc, gdzie mieliśmy odbywać praktyki.

 

- Były to szkółki roślin ozdobnych, gospodarstwa rolne, hotele, kawiarnie – mówi Edyta Kozak – ja pracowałam w hotelu. Zajmowałam się  niemal wszystkim – począwszy od gotowania, sprzątania do pomocy biurowej właściciela.

 

Sabina Szymczyk pracowała w gospodarstwie ogrodniczym. Zobaczyliśmy jak wygląda praca w niemieckim gospodarstwie, jak wygląda życie codzienne, bo przecież u nich mieszkaliśmy – dodaje Sabina.

 

Po koniec praktyk pojechaliśmy na cały dzień do Haide-Parku w Scholtan. Było to takie miłe pożegnanie  z Niemcami, gospodarzami, kolegami z którymi się zaprzyjaźniliśmy.

 

Była to dla nas doskonała szkoła życia. Pozostały nam miłe wspomnienia.

 

Edyta, Mateusz, Sabina

 

 

 

Strona 1 z 2

BYSTRA WEATHER

 
 
 
 

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.

Adam Mickiewicz