Aktualności 2023-2024
19 marca 2024r., w ostatni dzień zimy, nasza drużyna w składzie: Katarzyna Wojtaszek, Patrycja Zielińska, Kamil Krajewski, Jakub Szura wraz z opiekunem p. Martą Piecuch wyruszyła do Nadroża na Kujawach aby wziąć udział w VIII Przeglądzie Poezji i Prozy św. Jana Pawła II pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Astronomiczny dzień wiosny przyniósł mam szczęście, chociaż do konkursu przystąpiło wiele szkół resortowych z całej Polski , to przed komisją konkursową nasza drużyna wypadła profesjonalnie. Przyznano wyróżnienie dla Kamila i Kuby oraz zaszczytne 3 miejsce, w kategorii pieśni, przypadło Katarzynie Wojtaszek z kl. V za wykonanie pieśni ,, Strumień " i ,, Samotność na krzyżowym drzewie"
Pierwsze miejsce w kategorii wiersz otrzymała Patrycja Zielińska z kl III za wzruszające wykonanie wierszy ,, Z wolna słowom i Emilia matce Mojej ". Wielogodzinne przygotowania do konkursu przyniosły wspaniałe efekty.
Nawiązaliśmy nowe znajomość i wymieniliśmy się swoim doświadczeniem i do zobaczenia za rok na IX przeglądzie.
Gratulujemy.
Tekst i foto p. Marta Piecuch
20 marca 2024r. , cztery dni przed przypadającym 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zostały ogłoszone wyniki konkursu historycznego ,, Młody Dokumentalista” pod hasłem: „Bo ratujemy życie". Konkurs ogłoszony był w związku z beatyfikacją rodziny Ulmów oraz ustanowieniem przez Sejm roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.
Celem konkursu było odkrycie i opisanie historii Polaków ratujących Żydów na terenie Polski okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej i uzmysłowienie młodemu pokoleniu bohaterskich postaw naszych przodków. Trudną rolę dokumentalisty podjął się Jakub Opiela z kl 2 technikum architektury, który przygotował pracę pt. ,, Mateczka z Auschwitz "o pani Marii Kotarbie z Owczar, będącej jedyną do tej pory osobą z gminy Sękowa odznaczoną orderem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Praca powstała pod kierunkiem pani Marty Piecuch . Komisja konkursowa doceniła pracę ,Kuby dzięki czemu zdobył III miejsce w kategorii prace pisemne spośród szkół średnich.
Już po raz drugi (19.04.2024r.) doradcy z terenu powiatu gorlickiego spotkali się w auli ZSCKR w Bystrej na wspólnym panelu dyskusyjnym. Tegorocznym motywem przewodnim był wykład p. Agnieszki Haluch, pedagoga z Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej w Gorlicach, na temat: „Rola rodziców w wyborze zawodu”. Około dwudziestu uczestników spotkania dyskutowało o problemach ale i zadaniach, które stoją przed uczniami, doradcami zawodowymi we współczesnym modelu kształcenia. Zebranych przywitał Wiesław Jabłoński, dyrektor Zespołu Szkół, a Mirosław Sroka, kierownik Szkolenia Praktycznego przybliżył zawody oferowane przez szkołę, a zwłaszcza wprowadzany kierunek – weterynarię.
Rekolekcje wielkopostne
13,14,15 (środa, czwartek, piątek) marca 2024r.
Rozpoczęcie 8.30 do 11.00.
Moje pasje, moje zainteresowania.
W dniu dzisiejszym, tj.11 III 2024r. z inicjatywy nauczyciela historii p. Marty Piecuch odbyła się lekcja otwarta pt.,, Moje pasje, moje zainteresowania" w której uczestniczył pan Dyrektor oraz uczniowie kl 2 technikum architektury.
Głównym prelegentem był Przemek Sokulski, który podzielił się z nami swoimi zainteresowaniami dotyczącymi prehistorii. Taki też tytuł nosiła dzisiejsza lekcja, w czasie której zapoznaliśmy się z historią powstania Ziemi i życia na niej do Karbonu.
Każdy z nas ma różne pasje i zainteresowania: muzyka, modelarstwo, sport, malarstwo, którym jest w stanie poświęcić każdą wolną chwilę .Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które "wciąga" człowieka i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.
Według Przemka te trzy poniższe okazy są dla niego najciekawsze.
Dla poszerzenia wiedzy przedstawiamy krótki opis istot żyjących w Karbonie.
Anomalocaris - był największym drapieżnikiem w kambrze, mierzył do 1m i posiadał do 13 par płetw z czego każda para była przypisana do jednego segmentu ciała, posiadały oczy i najprawdopodobniej przechodziły wylinkę.
Pikaia- pierwszy strunowiec żyjący ok.500 mln lat temu, dorastał do 5cm przypomniał spłaszczonego ślimaka, a pełna łacińska nazwa znaczy 'cienki i prosty'
Ichtiostega- łacińska nazwa oznacza 'rybopłaz' i jest zaliczana do rodziny płazów, mierzyła do ponad metra i żyła ok. 370mln lat temu .Poruszała się po lądzie człapiąc podobnie jak foki, a ślady potomków ichtiostegi znaleziono w Górach Świętokrzyskich.
tekst i foto Marta Piecuch
Strona 11 z 20