Aktualności
W dniu 27 IX 2023 w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowującą konkurs fotograficzny pt ,, Ocalić od zapomnienia" .
Tematem przewodnim konkursu były fotografie inspirowane postacią i pasją Józefa Ulmy z Markowej, który 10 IX tego roku wraz ze swoją rodziną został beatyfikowany .
Wśród 73 nadesłanych prac ze szkół resortowych znalazła się również praca Karola Olecha z kl II technikum żywienia.
Fotografia autorstwa Karola w kategorii: Krajobraz który chcę zatrzymać w obiektywie pt ,, Przerwa w pracy " znalazła uznanie komisji konkursowej i została wyróżniona. Spotkanie z laureatami i wyróżnionymi prowadziła pani Monika Lewandowska naczelnik Wydziału Organizacji Szkolnictwa i Nadzoru Pedagogicznego MRiRW.
Uroczystego wręczenia dyplomów i nagród dokonała pani Anna Radecka dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej , która również pogratulowała nagrodzonym wysokiego poziomu artystycznego i nowatorskiego podejścia do tematu.
Karol odbierał swoją nagrodę w towarzystwie nauczyciela historii p. Marty Piecuch i Wiesława Jabłońskiego dyrektora ZSCKR w Bystrej.
Chwilę zadumy i refleksji nad przemijaniem, losem poległych w obu wojnach światowych, wzbudzają zgromadzone w Izbie konkursowe prace plastyczne i makiety uczniów, biorących udział w projektach Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Z ekspozycją zapoznał się m.in. prezes Klubu Górskiego ,,Orły" inspektor Jacek Witas i z - ca prezesa p. Agnieszka Kurmanowska, którzy uczestniczyli w majowym Pikniku Historycznym.
Dzięki staraniom p. Marty Piecuch Szkolna Izba Pamięci wzbogaciła się o wystawę stałą, prezentującą umundurowanie żołnierzy z okresu I wojny światowej. Znalazł się tam m.in. mundur generalski Tadeusza Rozwadowskiego oraz liczne mundury żołnierzy z 1915 roku, pochodzące z prywatnych zbiorów p. Włodzimierza Kario z Ośrodka Stara Cegielnia w Gładyszowie. Właśnie dlatego nasza Izba Pamięci, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem podczas Agro Gorlice 2023 nie tylko dzieci, ale i starszych. Odwiedzający naszą szkołę zapoznali się z historią zgromadzonych eksponatów, którą barwnie opowiedziała p. Marta Piecuch z grupą uczniów: Kamilem Krajewskim, Karoliną Zeprzałką, Katarzyną Wojtaszek z kl. V oraz Wiktorią Tubek, Kingą Bojanowską z kl. II, przy wsparciu Aleksandry Ligęzy i Gabrieli Wojciechowskiej z kl. III.
Największą atrakcją wystawy są oryginalne siodła i ogłowia oraz wyposażenie żołnierza, używane podczas I wojny, a w tym maska przeciwgazowa. Wszyscy podziwiali idealny stan eksponatów, pomimo upływu już ponad 100 lat. Należy nadmienić, że wszystkie rzeczy zgromadzone przez p. Kario w jego muzeum, są wykorzystywane podczas rekonstrukcji, aby być bardziej wiarygodnym i oddać ducha tamtych czasów. Tym bardziej cieszymy się z tych pozyskanych rzeczy. Dziękujemy ich twórcom – p. Marcie i p. Włodzimierzowi Kario.
Nasze małe muzeum jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
Zapraszamy
27.09.2023r. uczniowie klasy piątej naszej szkoły wraz z wychowawcą p. Magdaleną Tumidajewicz i p. Agnieszką Topór wzięli udział w XVII Rajdzie im. Kazimierza Pułaskiego. Organizatorem rajdu był Zespół Szkół Zawodowych im. w Gorlicach. Naszym przewodnikiem w tej wędrówce leśnymi szlakami był leśniczy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Łosie p. Marek Kłapacz.
Coroczna impreza zgromadziła ponad trzystu uczniów szkół średnich z całego Powiatu Gorlickiego, którzy wzięli udział w konkursie wiedzy historycznej o Kazimierzu Pułaskim i Konfederacji Barskiej. Pogoda dopisała, a uczniowie mimo trudu wędrówki byli bardzo zadowoleni.
Zawody odbyły się w ZSCKR w Sichowie Dużym. Mimo walecznej postawy i żywiołowego dopingu koleżanek nie udało się awansować do głównych zawodów.
W dniach 23 i 24 września na terenie naszego Zespołu Szkół odbyła się wystawa pod nazwą Agro Gorlice 2023. Jak już wiadomo, impreza wpisała się na stałe w kalendarz jesiennych imprez agrarnych. Publiczność dopisała, lokalni producenci i wystawcy również. Bez wątpienia można więc mówić o sukcesie. Na tereny szkolne przybyły całe rodziny, aby delektować się potrawami, które serwowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całego Powiatu Gorlickiego. Pani Ewa Wachowicz, znana z popularnych programów kulinarnych, zasiadła w jury konkursu na najlepszy „Wypiek regionalny Ziemi Gorlickiej”. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – począwszy od wyrobów wędliniarskich i pieczywa, a na kawie z bystrzańskiej palarni kończąc. Rzemieślnicy i rękodzielnicy zachwycali kunsztem swoich wyrobów, a zespoły ludowe, w tym szkolny zespół pod wdzięczną nazwą „Chabry i maki” budowały niezapomniany nastrój imprezy. Ze sceny, na której zgromadzili się włodarze gminy i powiatu, licznie zgromadzonych gości przywitał Wiesław Jabłoński, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej, którego teren urzekł licznie przybyłych gości. Świadczą o tym słowa odwiedzających nasze szkolne stoisko. Nie zabrakło tam loterii fantowej dla dzieci i dorosłych – promowaliśmy nie tylko nasze kierunki kształcenia: technik architektury krajobrazu i technik żywienia, ale również zdrowy styl życia i ekologiczną żywność. Każdy odchodził z uśmiechem na twarzy i drobnym upominkiem w dłoni. Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa historyczna, na której można było zobaczyć dawne elementy wyposażenia wojska polskiego. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc przy organizacji wystawy i zapraszamy za rok.
Strona 28 z 66