Aktualności
Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego
odbędzie się
4 września w poniedziałek
mszą świętą o godz. 830
w kościele parafialnym w Bystrej
Inauguracja w auli szkoły o godz. 930
- obowiązują stroje galowe -
Wakacje trwają ale prace porządkowe na cmentarzu nr 88 są prowadzone regularnie.
W dniu dzisiejszym teren cmentarza został wykoszony i zagrabiony.
Wernisaż wystawy Znani i nieznani. Polacy światu.
Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” składa się z 23 kolorowych plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce. Niektórzy z nich wyjechali z kraju pod przymusem, niektórzy z wyboru. Najczęściej emigracyjna rzeczywistość nie była dla nich przyjazna, a droga do godnego życia była trudna i wyboista. Mimo wszystko, wielu z nich zdobyło rozgłos i odniosło sukces w bardzo różnych dziedzinach – w kinie, sporcie, sztuce, biznesie czy nauce. Tam, gdzie działali, stawali się znani i poważani. Ich odkrycia wzbudzały i wzbudzają nadal najwyższe uznanie i szacunek.
Są wśród nich polscy badacze Syberii, zesłańcy, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy ich przybranej ojczyzny – Syberii, jak Jan Czerski czy Aleksander Czekanowski, odkrywcy morza Buriatów Bajkału, badacze jego fauny i flory, jak Benedykt Dybowski czy Wiktor Godlewski miłośnicy Jakucji, jak Edward Piekarski czy Wacław Sieroszewski, dzięki którym znamy obyczaje ludu Sacha.
Jest odkrywca wielu białych plam na mapach Azji, m.in. znawca starożytnej Samarkandy, glacjolog i geolog – Leon Barszczewski. Są też pisarze, poeci, których los rzucił do Kazachstanu tj. Adolf Januszkiewicz, Gustaw Zieliński i wielu innych.
Wystawa ta wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych „Polacy światu”, realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
Wystawę obejrzeli nie tylko nasi uczniowie, ale także uczniowie i przedszkolaki z pobliskiej Szkoły Podstawowej.
Strona 35 z 70