Aktualności
Dzień 1
27 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunkami, paniami Moniką Krzysztoń, Marzeną Lewek i Kingą Stępień od wczoraj przebywają na Litwie, gdzie realizują projekt kulturowo- językowy "Filomaci, Filareci i my" 2021-1-PMU-4062 w ramach programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów.
Po trzynastogodzinnej podróży dotarliśmy do hotelu w centrum Wilna. Dzisiaj po raz pierwszy przyjechaliśmy do naszej szkoły partnerskiej. Wielkie wrażenie wywarła na nas gościnność i pogodne usposobienie naszych litewskich partnerów. Rejony wileński i solecznicki zamieszkiwane są w większości przez Polaków, ponieważ w wyniku przesunięcia się granic po II wojnie światowej znalazły się one w obrębie Litewskiej SRR zależnej od Związku Radzieckiego, a w 1990 stały się częścią niepodległej Litwy. W naszej szkole partnerskiej uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych, tanecznych i integrowaliśmy się z uczniami i gronem pedagogicznym. Było super! Dziękujmy Wam Kochani! Aciu Aciu!!!
A propos niespodzianki, o której była mowa we wczorajszym poście... Dwoje uczestników naszego projektu miało wczoraj i przedwczoraj urodziny!!! Uczeń Jan Sienkiewicz skończył 18 lat, a uczennica Klaudia Łątka lat 19, co uczciliśmy tortem, dmuchaniem świeczek oraz, w przypadku Jasia, tradycyjnym "pasowaniem"! Zabawa była przednia
7 X młodzież z naszej szkoły wraz ze strażą graniczną i policją wykonywała prace porządkowe w ramach ,,VII akcji sprzatania cmentarzy z I wojny światowej " na cmentarzu nr 88 w Gorlicach na górce Sokolskiej który jest objęty od 2 lat patronatem naszej szkoły. Koordynatorem prac i opiekunem nad nekropolią jest nauczyciel historii p. Marta Piecuch.
To już po raz VII z początkiem października z inicjatywy Pana Jacka Witasa prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie odbyło się w dniach 6-8 X sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na ziemi gorlickiej. W akcje zaangażowane są gminy Gorlice, Biecz, Bobowa , Sękowa, Łuzna Moszczenica, Ropa Ujście Gorlickie , Krempna.
W tym roku naszą szkołę reprezentowała profesjonalna grupa uczniów z kl III w skladzie : Ola, Julka , Gabrysia, Patryk, Błażej i Dominik. Młodzież wraz z Panią Martą Piecuch ramię w ramię pracowała z przedstawicielami straży granicznej i policj na cmentarzach numer 93, 95 i 97 w Stróżówce.
Pomimo niesprzyjającej aury uczniowie klas I odbyli wczoraj niezwykłą podróż w czasie zwiedzając Łemkowską Zagrodę Edukacyjną w Gładyszowie, której twórcą i mentorem jest Jan Dziubyna z żoną Danutą.
Można było samodzielnie wykonać nić z lnu, przygotować siemię lniane do tłoczenia oleju, wystrugać drewnianą łyżkę i gont, czy wreszcie uruchomić dawną młocarnię za pomocą kieratu. Uczniowie poznali tradycje i życie rdzennych mieszkańców Łemkowszczyzny sprzed 100 lat.
Serdecznie dziękujemy Państwu Dziubynom za zaproszenie i prelekcję.
Następnie odwiedziliśmy Ośrodek Wypoczynkowy "Stara Cegielnia", gdzie tradycyjną kiełbaską z ogniska zakończyliśmy naszą wycieczkę.
Strona 45 z 69